Мобільні та Інтернет платежі НСМЕП ПлатиМО! -
мобільні та Інтернет платежі
25 Травня 2024
Про систему Платіжний сайт Скачати Прес-центр Контакти
Про картку НСМЕП

У Національній системі масових електронних платежів (НСМЕП) застосовуються платіжні картки із вбудованими мікропроцесорами - смарт-картки. Смарт-картка, яка є носієм фінансової інформації в НСМЕП, на відміну від пластикової картки з магнітною смугою, найбільш повно задовольняє вимогам безпеки. На її базі створена високоефективна офф-лайн технологія, що не потребує оперативного зв'язку з банківським рахунком під час виконання платіжних операцій.

електронний гаманець і електронний чекУ НСМЕП використовуються платіжні картки з такими платіжними інструментами як електронний гаманець і електронний чек. Для кожного платіжного інструменту в банку заводиться відповідний рахунок.

Гроші з рахунку можна перевести на картку відповідного платіжного інструменту. При цьому можна оплачувати товари і послуги грошовими коштами, що знаходяться на картці, в офф-лайн режимі без зв'язку з банком.

Для клієнта різниця між інструментами полягає в тому, що при оплаті грошовими коштами, що знаходяться на картці в «гаманці», не потрібне підтвердження платежу ПІН-кодом (при сумі, що не перевищує певного ліміту). Застосування електронного гаманця доцільно при розрахунках малими сумами. Електронний чек орієнтований на застосування при середніх і значних за сумою платежах. При платежі з рахунку для користувача немає різниці між цими інструментами.

два платіжних інструмента, прив'язаних до одного рахункуНаразі у більшості банків випускають картки з двома платіжними інструментами, які прив'язані до одного рахунку.

На сучасних картках НСМЕП можна створювати до 30 різних платіжних інструментів. Кожен платіжний інструмент має відповідний код валюти, з якою він працює. Коди валют відповідають як реальним грошам (гривня, долар, євро і т.ін.), так і віртуальним, чи взагалі будь-яким абстрактним одиницям. Наприклад, можна створити платіжний інструмент, який буде працювати з пляшками, кілограмами, поїздками, фішками і т.п.

Крім платіжних інструментів в картку можна заносити спеціалізовані програми (додатки), які можуть значно розширювати функціональність картки. Ці додатки можуть працювати як з платіжними інструментами, так і виконувати інші функції. Наприклад, такі програми можуть підтримувати бонусні і інші системи лояльності, пільгові та соціальні платежі, виконувати специфічні функції (шифрування, встановлення і перевірка електронного цифрового підпису, генерація паролів), забезпечувати роботу з різними системами розмежування доступу тощо.

У НСМЕП використовуються картки з контактним інтерфейсом. Зараз вже існують картки НСМЕП з подвійним інтерфейсом (контактним та безконтактним). Такі картки додатково можна використовувати для оплати в транспорті (метрополітен, наземний транспорт, електропоїзди), в системах доступу у приміщення (прохідні) та інших системах, де застосування контактних карток ускладнене або неможливе.

У НСМЕП також використовуються спеціальні платіжні засоби, виконані у вигляді USB пристроїв. Такий пристрій виглядає як звичайна USB флеш-пам'ять і виконує функцію рідера смарт-карток і платіжної картки НСМЕП в одному пристрої. Призначені для проведення Інтернет платежів.

У 2011 році Національний Банк України сертифікував і видав дозвіл на застосування в НСМЕП спеціального платіжного засобу - «Мікро SD» (див. ПлатиМО-SD).

Одержати платіжну картку і спеціальні платіжні засоби НСМЕП можна в банках - учасниках НСМЕП.

 
 

© «ПлатиМО!»